انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان اردبیل » اخبار سایت » داروهای رایجی که به کلیه ها آسیب می زنند
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 110
  • نويسنده: jamali
  • تاريخ: 1398/02/07 - 08:49
1398/02/07 - 08:49

داروهای رایجی که به کلیه ها آسیب می زنند

دسته بندی: اخبار سایت

به گزارش (( ایزی هلث ایشنز )) پالایش و دفع مواد زاید ، یکی از وظایف اصلی در بدن انسان است . روزانه مقدار قابل توجهی خون توسط کلیه ها پالایش می شوند و این اندام های لوبیایی شکل از طریق تولید ادرار مایع اضافی و مواد زائد در بدن دفع می کنند. استفاده از داروها برای درمان بیماری های مختلف به جریانی رایج درجهان تبدیل شده است و در شرایطی که داروه برای کمک به بدن برای مقابله با این شرایط طراحی شده اند اما باید برای پالایش از کلیه ها عبور کنند .
اگر فکر می کنید کلیه ها در برابر اثرات داروهای مصرفی ایمن هستند باید در این زمینه تجدید نظر کنید زیرا حدود 20 درصد از موارد نارسایی کلیوی حاد ( نفرو توکسیسیتی ) به واسطه داروهای تجویزی شکل می گیرند. برخی داروهای رایج می توانند بیشتر از آنچه فکر می کنید به کلیه ها آسیب وارد کنند. در ادامه با برخی از آن ها بیشتر آشنا می شویم .

استاتین ها :
دوزهای بالا از داروهایی که به نام استاتین ها شناخته می شوند ، خطر آسیب کلیوی را افزایش می دهند نتایج یک پژوهش نشان داد افرادی که در مقادیر نسبتا زیاد از این داروها استفاده می کنند ، نسبت به شرایطی که به نام آسیب کلیوی حاد شناخته می شود 34 درصد آسیب پذیر تر هستند هر ساله این بیماری موجب مرگ حدود 40 هزار نفر در آمریکا می شود داروهای استاتین شامل رزوواستاتین ، آتورواستاتین و سیمواستاتین می شوند، استاتین‌ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول خون هستند که در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی ناشی از افزایش چربی خون استفاده می‌شوند.

آنتی بیوتیک ها :
سلول های لوله ای کلیه بازیگران مهمی در انجام عمل پالایش توسط کلیه ها هستند که آن ها را به طور خاص نسبت به اثرات سموم داروهایی که در معرض آن ها قرار می گیرند ، آسیب پذیر می کند . توبرامیسین از دسته ای از آنتی بیوتیک ها به نام آمینو گلیکوزیدها می تواند موجب مسمومیت شدید تر برای سلول های پالایش کننده شود . داروهای ضد میکروب که به نام سولفونامیدها ( ادرار آورهای تیازید ، استازولامید ،سولفونیل اوره و برخی مهارکننده های cox - 2 ) می توانند تورم و التهاب کلیه ها به واسطه تشکیل کریستال هایی که در این اندام ها حل نمی شوند را افزایش دهند .در صورت نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ها ، نسبت به چگونگی انجام ایمن این کار اطمینان حاصل کنید .

ادرار آورها :
هیدروکلروتیازید و فوروزماید دو داروی پر استفاده هستند که به منظور کاهش تورم و فشار خون تجویز می شوند . متاسفانه ، مصرف این داروها می تواند به کم آبی بدن منجر شود که تورم و التهاب در کلیه ها را افزایش می دهد .

ضد ویروس ها :
آسیکلوویر، دارویی که برای تب خال، زونا و آبله مرغان استفاده میشود، کریستال هایی را تولید می کند که کلیه ها قادر به پالایش آن ها نیستند. این شرایط می تواند به انسداد در مسیر ادرار منجر شده و موجب آسیب دیدگی کلیه ها شود.

ضدالتهاب ها :
چه از داروهایی تجویزی و چه نمونه های بدون نسخه استفاده کنید ، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، ناپروکسن سدیم و کتوپروفن ، موجب باریک شدن رگ های خونی منتهی به کلیه ها می شوند . زمانی که این شرایط رخ می دهد ، جریان خون کاهش می یابد و بافت های کلیه مستعد آسیب و مرگ می شوند. مصرف داروهای ضد التهاب در دوزهای زیاد یا برای مدت زمان طولانی می تواند موجب بیماری مزمن کلیوی ( نفریت مزمن بینابینی ) ، نارسایی کلیوی ناگهانی و آسیب کلیوی پیش رونده شود .

ضد دردها :
داروهای ضد درد مانند آسپرین و استامینوفین ، از جمله داروهای بدون نسخه پر استفاده برای درمان درد و تب هستند همانند داروهای ضد التهاب ، استفاده بلند مدت از داروهای ضد درد نیز جریان خون به سمت کلیه های را کاهش داده و می تواند در عملکرد این اندام ها اختلال ایجاد کند.

چگونه می توانیم از کلیه ها در برابر آسیب داروها محافظت کنیم :
پژوهش ها نشان داده اند که بیشتر عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها به واسطه اشتباهات در تجویز ، عدم نظارت بر دارو و اشتباهات در مصرف درست دارو رخ می دهند . حتی داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که بیخطر به نظر می رسند برخی جنبه های تاریک را نشان دهده و به عنوان مثال با حمله قلبی پیوند خورده اند .
مواد غذایی ، ادویه ها و اقدامات محافظ سلامت می توانند به کاهش درد و التهاب در بدن کمک کنند . زمانی که دارو مصرف می کنید به میزان کافی مایعات ( شش تا هشت لیوان آب در روز ) مصرف کنید تا از کم آبی بدن پیشگیری شده و عمل پالایش توسط کلیه ها به خوبی صورت بگیرد.

منبع: ماهنامه دیالیز - شماره 164
شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

ارسال نظر

نام:*
ايميل:
متن نظر:
پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
کد امنيتی: *